Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
 

04/05/2016 10:36  Laste elu Lõuna-Koreas
Tekst:Kaiti Peters


Lastekaitsepäev
Lõuna-Korea lapsed
Päeva algatajaks oli lastekirjanik Pang Chong-hwan aastal 1923. Tähtpäev kaotati 1939. aastal, mil Jaapan okupeeris Korea. Uuesti hakati lastekaitsepäeva tähistama 1954. aastal, misjärel seitse aastat hiljem tõsteti kuupäev 5.maile (paljudes riikides on see päev 1. juunil). Tähtpäeva märksõnadeks on austus laste vastu, nende vajadus tingimusteta armastuse ja hoole järele. Samas austatakse ka täiskasvanuid, kes on panustanud laste elu edendamisse. Praeguseks on lastekaitsepäev Lõuna-Koreas riiklik püha, mil kõigil on vaba päev. Uskuge, Korea lapsed vajavad seda vaba päeva hädasti. Siis veedetakse aega koos lastega, toimuvad erinevad üritused, paraadid, festivalid ning sissepääs loomaaedadesse ning teemaparkidesse on neile tihti tasuta. Lastele tehakse kingitusi: vanasti oli selleks kommi- või küpsisekarp, praegu aga on hinnas igasugused elektroonika- ja nutiseadmed. Kusjuures Lõuna-Korea lapsed kannatavad maailmas enim arvutisõltuvuse käes. Alla 16-aastastel on keelatud külastada arvutimängude veebilehti, kuid see seadus ei toimi.
 
L'una-Korea põhikoolilapsedLastest
Koreas (nagu ka Hiinas) loetakse vastsündinut sünni hetkest alates üheaastaseks. Laste eest hoolitsevad tavaliselt emad ning vanavanemad, kes enam tööl ei käi. Enamasti on isad need, kes teenivad pere peamise sissetuleku ning käivad hilisõhtuni tööl. Vanemad annavad endast kõik, et tagada lastele võimalikult hea haridus ‒ see on kõige tähtsam. Aasia kultuuriruumis on maast madalast õpetatud lastele austust vanemate ja õpetajate suhtes.
 
Laste lemmikajaviiteks on igasugused teemapargid ja neid on Koreas palju. Populaarsed mängud on viie kivikesega “Gonggi”, “Kivi, paber, käärid” ja “Yut nori”. Aasias on populaarne tuulelohede lennutamine, mis meil on pigem unustusehõlma vajunud tegevus. Muidugi on sealgi vallutanud elu nutiseadmed ja internet. Lasteaeda lähevad nad nagu mujalgi, tavaliselt kolmeaastaselt. Juba lasteaias hakatakse neile õpetama inglise keelt.

 
Koolist
Kooliminekuga lõpeb enamasti korealaste lapsepõlv, keskendutakse õppimisele ning mäng jääb tagaplaanile. Koolisüsteem on neil sarnane meie omaga: algkool, põhikool, gümnaasium ja siis kutsekool, ülikool või töö.
 
Esimeses ja teises klassis õpitakse meile tuttavatest ainetest ainult emakeelt, matemaatikat ja kindlasti on tunniplaanis kehaline kasvatus, mis hõlmab ka taekwondod. Ülejäänud ained õpetavad elu üldiseid printsiipe, kandes selliseid nimesid nagu distsiplineeritud elu, praktiline elu ja nauditav elu (diciplined life, sensible life, enjoyable life). Kord klassiruumis on kõva, ja kuigi kehaline karistamine pole enam aastast 2011 lubatud, kasutatakse endiselt nii mõneski koolis joonlauaga-vastu-näppe meetodit.
 
Koolipäev algab olenevalt koolist kella 8‒9 ajal ning alustuseks on pooltunnike iseseisvaks õppimiseks. Juba viiendas klassis kestavad tunnid umbes kolmeni, seejärel osaletakse huviringides ja minnakse koju õppima.
Põhikoolis hakkab pinge veelgi kasvama, kuna kõik soovivad minna edasi gümnaasiumisse. 95% õpilastest võtavad lisaks eratunde, mis venitavad koolipäevad veelgi pikemaks.

Lõuna-Korea gümnaasiumi õpilased
Gümnaasiumiastmes läheb olukord meie mõistes päris hulluks. Tavaline kooli
päev kestab neil kella kaheksast hommikul kuni poole kümneni õhtul, üsna tavaline on, kui õpilane jõuab koju alles pärast südaööd, kuna pärast kooli lõppu on veel eratunnid (akadeemiad), seejärel tehakse koduseid ülesandeid ning magamiseks jäävad seetõttu vaid loetud tunnid. Koreas on suisa ütlus, et kui magad öösel kolm tundi, saad parimasse ülikooli, kui neli, siis tavalisse ülikooli, ja kui magad üle viie tunni, siis unusta ülikool. Kuna elanikke on palju, siis tundub korealastele, et konkurentsis püsimiseks on ülikoolikraad neile hädavajalik. Siiski, väga paljud kõrgelt haritud noored erialast tööd ei leiagi. Pingeline koolielu põhjustab paljudel stressi ning tervisehäireid. Korea lapsed on sellise pingelise graafikuga tegelikult nii harjunud, et nad teisiti ei oska elu ette kujutadagi. Ülim töökus ja sihikindlus on kindlasti üks põhjustest, miks Lõuna-Korea majandus on nii kõrgelt arenenud. Kehtib ütlus, et lapsed kindlustavad tuleviku.
 
 
 
 
 
Allikad:
http://www.officeholidays.com/countries/south_korea/childrens_day.php
http://www.reuters.com/article/us-southkorea-children-idUSKBN0IO0OA20141104
https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_South_Korea#Kindergarten
http://grrrltraveler.com/countries/asia/korea/teaching-english/10-facts-korean-school/
http://www.koreatimesus.com/11-years-in-a-row-south-korea-is-no-1-in-suicide-rate-among-oecd-countries/