Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
 

27/11/2015 10:08  Mangustan - puuviljade kuninganna


Mangustan (ld k Garcinia mangostana) on igihaljas troopiline puu, mis kasvab peamiselt Kagu-Aasias, vähem teistes sarnase kliimaga kohtades nagu Kolumbia, Sri Lanka, Hawaii, Puerto Rico. Temperatuuri ja niiskuse suhtes nõudlik puu kasvab 6–25 meetri kõrguseks ning kannab vilja. Mangustani viljadel on tume punakaslilla kõva koor ning nende läbimõõt on 6 –8 sentimeetrit. Vilja söödava osa moodustab valge, mahlakas ning veidi kiuline sisu, mille sees on söömiskõlbmatu seeme. Kirjeldustes on öeldud, et mangustan maitseb justkui kallistaksid üksteist virsik, viinamari, ananass, aprikoos ja apelsin. Selle imetabase maitse tõttu kutsutakse mangustani ka puuviljade kuningannaks. Kõige maitsvamad on viljad suvekuudel. Kui vili on saanud kannatada, siis muutub terve vilja maitse mõruks. Värskelt korjatud mangustani koor on pehme ning seda saab hõlpsasti avada, tasuks olla aga ettevaatlik, sest koorest tulev mahl jätab kergesti mustad plekid.

Mangustani on Aasia rahvameditsiinis kasutatud juba väga pikalt, kuid laiemalt sai see tuntuks 18. sajandil kuninganna Victoria lemmikpuuviljana. Rahvameditsiinis kasutatakse nii puu lehti, koort, vilja kui ka vilja kauna. Mangustan sisaldab märkimisväärsetes kogustes ksantooni, vaske, magneesiumit, kaltsiumit, kaaliumit ning C- ja B-vitamiine.

Mangustanis on rohkem ksantooni (ingl k xanthone) kui üheski teises puuviljas. Teaduslike uuringute tulemusena leiti, et sellel on mitmeid farmakoloogilisi mõjusid erinevatele probleemidele nagu põletik, allergia, vähk, seened, viirused, ning lisaks on ksantoon ülitugev antioksüdant. Mangustan stimuleerib punaste vereliblede teket ning vereringet. Edukalt on seda kasutatud kolesterooli alandamiseks, düsenteeria, tuberkuloosi ning Alzheimeri raviks. Mangustani koorest keedetud teed kasutatakse kõhulahtisuse korral, juurtest valmistatud tee aitab reguleerida menstruatsioonitsüklit. Mangustani lehtedest ja puukoorest keedetud teed kasutatakse kehatemperatuuri alandamiseks, kandidoosi ja kuseteede probleemide korral. Mangustanist valmistatud geel aitab paradontoosi ning teiste igemeprobleemide puhul.


Nahahoolduses kasutatakse mangustani vilja pulbrist tehtud pastat ekseemide ravimiseks. Looduslike antibakteriaalsete omaduste tõttu on mangustan efektiivne akne puhul. See reguleerib naha rasutootlust, niiskustasakaalu ning ühtlustab tooni. Ksantoon parandab rakke ning osaleb naha uuenemisprotsessis. Suur antioksüdantide sisaldus aitab hoida nahka noorena ning kaitseb vabade radikaalide eest. 

Mangustani müüakse suuremates Rimides ning Prismades. Oleme Orienis kahel korral üritanud seda troopilist maiust proovida, kuid mõlemal korral oleme saanud vaid avamisrõõmu. Mangustani seest oleme leidnud pehme valge sisu asemel hallitanud ja kokku kuivanud riismed. Ostes peaks valima võimalikult roheliste lehtede ja erksa värviga raske vilja, mida meie siis veel ei teadnud.


It'S SKINi pakub mangustani ekstrati sisaldavat näopuhastuse sarja MangoWhite, kus on puhastusvaht ning õrnatoimeline koorimisgeel.


Allikad:
http://arileht.delfi.ee/news/uudised/suur-delfi-eksootiliste-puuviljade-test-kiwano-mangosteen-papaia-kaktusvili-feijoa?id=64743008
http://www.mangosteen.com/Enjoyingthemangosteen.htm
http://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-mangosteen/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21902651
http://www.nutrition-and-you.com/mangosteen.html
http://www.health-report.co.uk/mangosteen.htm