Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
 

14/09/2015 09:49  Jaapani pruunvetikas - tervis merepõhjast
Tekst: Kaiti Peters


Vetikad on ühed maailma kõige kõrgema toiteväärtusega taimed, sisaldades kõiki vitamiine, mineraale, aminohappeid ning ohtralt valku. Peamiselt on nad tuntud kui toiduained Jaapani köögis, olles põhilised komponendid misosupis ja sushis. Vetikaid kasutatakse veel jogurti, marmelaadi ning kõrgekvaliteediliste Saksa õllede valmistamisel. Vähem teatakse, et vetikad on osaks idamaade rahvameditsiinis ning nahahooldustoodetes.

 Pildil Jaapani pruunvetikas
Jaapani pruunvetikat (Laminaria) tuntakse ka nimetustega kelp ja kombu.
 

Rahvameditsiinis
Pruunvetikad sisaldavad kiudaineid ning seedeensüüme, mis aitavad lahustada raskesti seeditavaid suhkruid ning on kasutusel ka mitmetes salenemist soodustavates preparaatides. Toitaineterikast vetikat soovitatakse idamaades süüa raseduse ning imetamise ajal, kuna vetikates leiduv jood on vajalik aju- ning närvisüsteemi arenguks. Jood reguleerib lisaks kilpnäärme tööd, aidates hoida hormoontasakaalu ning toetades immuunsüsteem. California Ülikoolis läbi viidud uuringu kohaselt aitab see ennetada tsüstide teket rindades ning emakas. Samas uuringus arvatakse, et kuna Aasias süüakse palju joodirikkaid merevetikaid, siis on sealsetel naistel ka madalam emaka- ning rinnavähki haigestumise tase.
 
                                                     
                              
It'S SKIN KollageenisariNahahoolduses
Vetikates lei
duvad antioksüdandid kaitsevad rakke väliskeskkonna kahjulike mõjude eest ning aitavad siduda vabasid radikaale, et vältida naha enneaegset vananemist. Jood on vajalik naha ja küünte normaalse seisundi säilitamiseks ning see hoiab neid kuivuse ja enneaegse vananemise eest. Raud, tsink, mangaan ja magneesium on kõik olulised kollageeni ja fibronektiini sünteesis, et nahk püsiks toonuses ning elastne. Lisaks sisaldavad vetikad ka hulgaliselt fütotoitaineid, mis elavdavad nahahalust vereringet ning annavad sära. Karotenoidid ning polüfenoolid kaitsevad nahka UV-kiirguse eest. Oligosahhariidid koos tsingiga normaliseerivad rasu tootmist, mistõttu aitab vetikaekstrakt leevendada aknest tingitud vaevusi. Lisaks toovad vetikad pooridest välja nahka kogunenud toksiinid ning omavad põletikuvastast toimet, seepärast on ekstrakti kasutatud ka nahalöövete ning haavade ravimisel. Õrna nahaga inglased ja iirlased naudivad merevetika vanne just selle terapeutiliste omaduste tõttu.