Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
 

09/07/2015 10:55  Mustikas – vitamiinipomm nahale
Tekst: Kaiti Peters


Pildil peotäis mustikaidKes meist poleks söönud mustikaid, nii et suu ja sõrmed sinised. Peale suurepärase maitse on aga mustikal palju teisigi häid toimeid. Näiteks värvitakse sellega kangast punaseks või lillaks, kasutatakse värvainena veinitööstuses ning suure parkainete sisalduse tõttu on mustikalehed abiks naha töötlemisel.


Mustikad sisaldavad palju kiudaineid ning antioksüdante, A, C, K, E ja B-grupi vitamiine, lisaks veel, karotiini, pektiini, kaaliumit, fosforit, magneesiumi, kaltsiumi ja orgaanilisi happeid ning fütotoitaineid. Mustikad on eriti populaarsed Põhja-Ameerikas ning indiaanlased on neid oma rahvameditsiinis kasutanud juba ammusest ajast.

Eelkõige ravitakse nendega erinevaid kõhuhädasid, nimelt aitavad need nii kõhukinnisuse kui kõhulahtisuse korral. Mustikad parandavad üldist ainevahetust, nägemist, sapi-ja maksahädasid ning kasutust on leitud ka soolepõletike ning maohaavade ravis. Mustikalehetee alandab veresuhkrutaset ning lehtede ekstrakti kasutatakse lisaks nahahaiguste ja suu limaskesta haiguste leevendamiseks. Mustikas on tuntud mälutugevdaja, ennetab põletikke ning aeglustab organismi vananemisprotsesse.

Kasutamine nahahoolduses
C- ja K-vitamiin ning kiudained aitavad tugevdada kapillaare, mis on tihti muutunud naha alt nähtavaks nagu väiksed ämblikuvõrgud. Antioksüdandid aitavad neutraliseerida vabasid radikaale, mistõttu muutub nahk pehmemaks ning fütotoitained toidavad ning niisutavad nahka ja aeglustavad vananemisprotsesse. Mustikat on kasutatud akne leevendamisel, kuna seal sisalduvad vitamiinid (eriti A ja B-grupi vitamiinid) reguleerivad naha rasueritust ning ahendavad poore.
 
Kui pole soovi ennast üleni mustikatega siniseks määrida, siis tutvu hoopis It'S SKINi mustikaekstrakti sisaldava dušigeeli ja ihupiimaga.


Allikad:
http://www.studioviridis.ee/muraste/veeb/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=1
http://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-blueberries/
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=8
http://www.looduspere.ee/blogi/mustikad/