Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
 

06/07/2015 16:00  Nooruse allikas- hüaluroonhape
 
Tekst: Kaiti Peters


Pildil hüaluroonhappe molekulHüaluroonhape on keemiline aine (disahhariid ehk suhkur), mida sünteesivad kõik elusorganismid ise. Hüaluroonhape, mida kasutatakse nahahooldustoodetes valmistatakse enamasti laboritingimustes kääritusprotsessi alusel erinevatest taimsetest komponentidest. Kääritamiseks kasutatakse samu baktereid, mille abil tehakse ka veini, õlut, juustu ja jogurtit. Varasematel aegadel aga saadi seda peamiselt hoopiski kukeharjast ning praegu kasutatakse sellisel meetodil saadavat hüaluroonhapet ravimites.

Inimese kehas on keskmiselt 15 grammi hüaluroonhapet ja üle poole sellest asub meie nahas, ülejäänud jaotub kõhredesse, liigestesse ja silmadesse. Vaid grammike hüaluroonhapet suudab endaga siduda terve liitri niiskust. Seega on tegemist suurepärase loodusliku niisutajaga, mis aitab kudedel paraneda, kaitsta meid mikroorganismide ja UVB-kiirguse eest ning hoiab koos naha struktuurseid komponente - elastiini ja kollageeni. Kahekümnendate eluaastate alguses hakkab hüaluroonhappe tase kehas vähenema. Selle mõjud hakkavad avalduma alles aastate pärast, kui nahale tekivad esimesed kortsud.

Pildil hüaluroonhapet sisaldavad toiduainedHüaluroonhapet on palju A- ja C-vitamiinirikastes puuviljades ning juurviljades, lihas ja kalaõlis. Kuna hüaluroonhape ei talu hästi kuumutamist, siis on parim seda ammutada värsketest juur- ja puuviljadest, maitsetaimedest nagu petersell ja koriander ning soja.

Hüaluroonhapet kasutatakse liigeshaiguste ravis (nt. osteoartriit) ning silmade niisutamiseks kuivuse puhul ja silmaoperatsioonide ajal. Hüaluroonhape osaleb aktiivselt rakkude uuenemise protsessis ning on abiks haavade ravimisel. Ilumaailmas kasutatakse hüaluroonhapet naha täitesüstidena, eriti just huulte täidlasemaks muutmiseks, selle toime kestvus on pikem kui kollageenisüstidel. Kuuldavasti kasutab hüaluroonhappe süste ka Angelina Jolie.

Nahahooldustoodetes kasutatakse erineva molekulaarse suurusega hüaluroonhapet. Suuremolekuline ei suuda tungida eriti sügavale ning mõjutab naha pealmist kihti. Väiksemolekuline (Sodium Hyaluronate), mis kujutab endast hüaluroonhappe soola, suudab tungida ka sügavamale nahka ning omab seetõttu efektiivsemat toimet.  
 
Tutvu ka
It'S SKINi Hüaluroonhappesarjaga, mis sisaldab väiksemolekulist hüaluroonhapet ja suudab niisutada ka naha sügavamaid kihte.   

 
Allikad:
http://www.livestrong.com/article/57045-benefits-hyaluronic-acid-skin/
http://www.truenatural.com/glossary/entry/sodium+hyaluronate/
http://organicbeautyandskin.com/what-is-my-skin-type/benefits-of-hyaluronic-acid.html
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1062-hyaluronic%20acid.aspx?activeingredientid=1062&activeingredientname=hyaluronic%20acid
http://www.buzzle.com/articles/hyaluronic-acid-foods.html