Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
 

27/05/2015 12:55  Piraadid kosmeetikatööstuses
Tekst: Kaiti Peters

Ühel päeval sirvisin Facebookis ostan-müün gruppe ning leidsin, et seal müüakse hea hinnaga igasugust kosmeetikat, lõhnu ning hambavalgenduskomplekte. Uurisin lähemalt viimast kuulutust ja mõned kommentaarid manitsesid sellistest gruppidest odavat kosmeetikat mitte ostma. Ma polnud varem mõelnud, et selles midagi halba võiks olla, hind ju hea ja tooted näevad head välja – suhteliselt naiivne minust, nagu selgus. Võtsin teema ette ja hakkasin uurima...

Enamasti tellitakse kaup eBayst või Aliexpressist, mistõttu on seda pärast võimalik soodsa hinnaga edasi müüa. Ma isegi olen suur tellimise austaja, aga olen seni piirdunud vaid tarbekaupadega. Nende puhul on küllaltki selge, et müüakse palju analoogtooteid ning oskan arvestada, et saabuv toode võib olla halva kvaliteediga. Kosmeetikatoodetel on vahe tegemine küllaltki raske. Mitte kõik eBays müüdav kaup pole plagiaat, vaid terasid tuleb ise sõkaldest eraldada ning pettuse korral kindlasti raha tagasi nõuda. Kahjuks aga õiget võrdlust enne teha ei saa, kui kaup reaalselt käes on.

Pildil võrdulus originaal ja piraattootest kosmeetikaturul

Mõned piraattootjad suudavad valmistada ka selliseid tootepakendeid, et toodet avamata on peaaegu võimatu kindlaks teha, kas tegemist on originaaliga. Meie poolt esindatav tootja It’S SKIN kommenteeris, et nad panevad oma toodete pakenditele spetsiaalse, ainult neile teada oleva märgistuse. See võimaldab neil kontrollida jaemüügis olevate toodete päritolu.

Leidsin üsna mitmeid artikleid piraatkosmeetikast ja pildidki, mis tingimustes seda tehakse. Ilmselt need tooted ei läbi enne müügiletulekut sellist karmi kontrolli nagu originaaltooted. Mulle meenus kohe ka seik, kui aastaid tagasi ostsime emaga Viljandi turult soodsalt tuntud brändi ripsmetuši. Kodus proovides oli sellel võrdlemisi vänge lõhn ja imelik konsistents, tušši oli küllaltki raske peale kanda ja silmad hakkasid alati mõne aja pärast sügelema. Sel ajal ei osanud me midagi kahtlustada ja kasutasime seda aeg-ajalt ikka, nüüd tagantjärele mõeldes ei olnud vist tegu originaaltootega. 
Pildil põrandaalune kosmeetikatööstus ja piraatkosmeetika kasutamise tagajärg.
Piraattoodetes on leitud kuni 200 korda lubatust rohkem kemikaale, sealhulgas erinevaid raskemetalle nagu arseen, plii, elavhõbe, vask ja kaadium ning avastatud on ka tsüaniidi. Palju rohkem aga tekitab minu jaoks emotsiooni see, et ripsmetuššidest on leitud näiteks lahustit ja küünelakieemaldajat. Nendest võivad aga tekkida erinevad tervisehäired, mida võib-olla ei oskagi kohe kosmeetikatoodetega seostada. Kõige levinumad probleemid, mille põhjusele enamasti ikkagi ka jälile saadakse, on allergiad, paistetus, akne, ülitundlikkus, psoriaas ning pöördumatud nahakahjustused. Raskemetallid põhjustavad veel ka viljatust, nägemise kaotust, kõrget vererõhku, mälu- ja keskendumisprobleeme.
 

Pildil võrdlus MAC kosmeetika originaali ja analoogi pakenditestKuidas eristada võltstooteid originaalidest?
 
1. Võrdle originaali ja analoogi pakendeid – värvid, suurus, tekst, kirjavead, kogus.
2. Võrdle originaali ja analoogi lõhnu;
3. Võrdle toodete konsistentsi;
4. Võrdle toodete värvust;
5. Originaaltootel on toonitähis märgitud alati nii numbri kui nimega, näiteks: 03 Romantic Rose;
6. Võrdle pakendi sisu, näiteks, kas originaalil on kaasas aplikaatorid või mõned muud tarvikud. Kui ostetud tootel on midagi teisiti kui  originaalil, siis võib tegu olla analoogiga;
7. Kood toote karbil ning tootel peab ühtima.
8. Euroopasse imporditud kosmeetikatoodete etiketil peavad olema välja toodud vastutava isiku ja maaletooja andmed.
9. Ettevaatlikuks võiks teha tavapärasest                                                                                                                        oluliselt madalam toote hind.

Kogu loo juures on lisaks kliendile õnnetud ka originaalide tootjad, sest analoogtooted tõmbavad alla nende mainet ning nad kaotavad klientide usalduse. Ka mina olen olnud mõjutatud sellest ühest halvast ostust ning pole hiljem ühtegi antud brändi toodet ostnud. 


Kes tahab ka vaadata, siis lingi põrandaaluse kosmeetikatööstuse piltidele leiate SIIT.