Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
 

15/04/2015 14:30  Kasemahl - põhjamaade heategija 
 
Kui olin väike plika, siis sammusime igal kevadel isaga aianurka, kus kasvab suur kask. Isa tassis puuri ja mina purki. Ema hädaldas kõrval, kas on ikka vaja puule haiget teha. Puumahl mulle tegelikult ei maitsenud, aga see tegevus oli põnev. Oleks ma varem teadnud, et kasemahl sisaldab suures koguses kasulikke aineid, oleksin ehk seda ka mõnikord joonud.
 
Kasemahl koosneb suures osas veest, mida puu juured mullast imevad. Vee teekonnal juurtest võrasse lahustuvad eelmisel suvel talletatud varuained ning vesi muutub magusaks mahlaks, mis toidab kevadel uusi pungi. Puumahl sisaldab valku, rauda, fosforit, kaltsiumit, kaaliumit, magneesiumit, tsinki, naatriumit aminohappeid, C ja B-vitamiine, glükoosi, ksülitooli ning fruktoosi.
 
Kasemahl on kevadeti üks eestlaste lemmikjook, kuid paljud võib-olla ei teagi, kui palju see magus vesi meie heaks tegelikult teeb. Kasemahl stimuleerib seedeelundkonna tööd, puhastab maksa ning neerusid, lahustab põie- ning neerukive. Tugevdab immuunsust ning on hea köha, bronhiidi ning peavalude puhul. Kasemahla kasutatakse palju artriidi, reumatiidi ning radikuliidi leevendamiseks. Vähendab turseid, aidates vabaneda üleliigsest veest organismis. Tselluliiti lahustavate omaduste tõttu on kasemahl tuntud abimees kaalulangetamisel. 
 
Nahahoolduses
Kasemahla suurepärased omadused on peamiselt tuntutud põhjamaades, kuid üllatusena kogutakse seda usinasti Põhja-Hiinaski. Sealt on puumahl leidnud tee ka Korea kosmeetikatööstusesse. Kasemahl kiirendab naha ainevahetust, stimuleerib naharakkude teket, aitab leevendada ekseemi ning psoriaasi. Kui pesta kasemahlaga nägu, muutub nahk pehmemaks. Mahl sisaldab saponiini, mis on looduslik seebi aseaine. Saponiin soodustab nahas hüaluroonhappe teket ning sellest tulenevalt aitab säilitada naha niiskustasakaalu. 
 
Kasemahla võtmine
Kasemahla saab võtta ka okstest, nii saab puu vähem haiget ning räägitakse, et okstest tilkuv mahl on magusam. Mida suurem on puu võra, seda rohkem mahla ta välja annab. Kui siiski tüve sisse auk puurida, siis pidage meeles, et piisab ka väiksest, joogikõrt mahutavast august. Mida suurem auk, seda suurem oht on teha puule liiga. Pärast mahlakogumist tuleks auk kindlasti puidu või haavavahaga kinni panna, et puu mõnd nakkust külge ei saaks. Kui puu annab meile midagi nii tervistavat ja head, siis oleme tänulikud ning hoolitseme vastutasuks ka selle eest, et puu tervis kestaks. 
 
 
It'S SKIN tootevalikus on kasemahlaga värskendav tootesari. Kaie Kõrb soovitab Apotheka Naerata ajakirja 2016 a. talvenumbris It'S SKIN Kasemahla ekstraktiga värskendavat toonikut.
 
 
 
 
Kasutatud allikad:
http://www.home-remedies-for-you.com/herbs/birch-tree.html
http://www.parnupostimees.ee/1205614/kasemahla-saab-tuve-rikkumata
http://www.sacredearth.com/ethnobotany/plantprofiles/birch.php
https://sg.news.yahoo.com/birch-juice-season-takes-latvia-storm-030107229.html
http://www.fengshuilondon.net/health/birch-tree-juice-health-benefits-of-birch-sap