Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
 

08/04/2015 14:25  Imeline lagrits
Tekst: Kaiti Peters


Mäletan, kui meil käisid 90-ndate alguses tihti Soomest külalised ja tõidPilt lagritsakommidest ikka laeva pealt suure paki Jenkkit ja suure karbi lagritsaid – neid värvilisi. Võite isegi arvata, et põhjanaabritest külalised olid meie pere laste poolt alati oodatud. Lagritsajuur aga on lisaks toiduainetööstuse toorainele ka tuntud ravimtaim, mida kasutati juba iidses Hiinas. Hippokrates andis taimele nimeks magusjuur. 
 
Lagritsa (Glycyrrhiza glabra) kodumaaks on aga hoopiski Iraak.
Söödav taim kasvab kuni 2 meetri kõrguseks ning annab saaki alles kolmandal aastal. Lagritsa peajuur võib kasvada kuni 4 meetri pikkuseks!
 
Pildil lagritsataimLagritsat leidub hambapastades, kuna pärsib kaariest tekitavate bakterite aktiivsust. Toiduainetööstuses kasutatakse lagritsat kommide, pastilaa, kalja ning gaseeritud vee valmistamisel. Siiski need toiduaineid ei oma päris sellist toimet nagu lagritsajuur, mida kasutatakse nahahoolduses ja rahvameditsiinis. 
 
Rahvameditsiinis
Lagritsat tunneme eelkõige köhasiirupitest. Kuid taime kasutusvaldkond on märkimisväärselt laiem. Näiteks kasutatakse seda neeruhaiguste ja gastriidi, reuma ning infektsioonhaiguste puhul, samuti mao ülihappesuse vähendamiseks. Stressi, depressiooni, seeninfektsioonide, menopausi vaevuste (reguleerib östrogeeni taset), tuberkuloosi, artriidi korral. Lagrits aeglustab AIDSI kulgu. Tugevdab immuunsussüsteemi. Tal on aspiriinilaadne toime, vähendades valu ja palavikku. Pärsib allergilisi reaktsioone nagu heinapalavik, nohu, silmapõletik ning bronhiaalastma. Rahvameditsiinis kasutatakse lagritsajuure tükkidest või pulbrist tehtavat tõmmist.
 
Pildil lagritsajuur ehk magusjuur
Nahahoolduses 
Lagritsajuur sisaldab taimset kolesterooli, mis parandab naha elastsust, ennetab kortsude teket ning on antibakteriaalse toimega. Glütsürrisiinhape (mis on muide 50 korda magusam kui suhkur ning kutsutakse ka mustaks suhkruks) rahustab ärritunud nahka ning on viirustevastane (sh herpes) antibakteriaalne aine. Kasutatakse allergiast, atoopilisest dermatiidist, psoriaasist põhjustatud vaevuste – punetus, lööve, sügelus, paistetus – leevendamiseks. Lagrits on hüdrokortisooli ja hüdrokonooni looduslik aseaine. Pikaajaline lagritsaekstrakti kasutamine vähendab pigmendilaike (sh päikesekiirgusest tingitud) ja muudab naha heledamaks. Magusjuur on üks looduslikku UV kaitset pakkuvatest taimedest. Seda kasutatakse haavade hooldamisel, kui need pole veel täielikult paranenud, et vältida armkoe tumedamat pigmenti. Antioksüdandid lagritsajuures aitavad vabastada nahka kahjustavatest vabadest radikaalidest. Lagritsaekstrakti kasutatakse akne korral, kuna ta reguleerib naha rasueritust.
 
 
Orien pakub teile It’S SKIN Power 10 Formula lagritsaekstraktiseerumit.
 
Pildil It'S SKIN Power 10 Formula lagritsaekstraktiseerum

 
Kasutatud allikad:
http://www.herbwisdom.com/herb-licorice-root.html
http://www.livestrong.com/article/157697-licorice-extract-and-skin-care/
https://middlepath.com.au/plant/Licorice-Root_Glycyrrhiza-glabra_Fabaceae_Liquorice_Sweet-Root_Black-Sugar.php